Műhelyek

Antropos Konferencia Műhelyleírások

2021. ősz - új időpont hamarosan

1. Műhely: Mi tart meg a krízisben? 
Az életben elkerülhetetlenek a krízisek. Vajon mi tart meg akkor, ha ez megtörténik? Miért lehet az, hogy az egyik ember teljesen összeomlik, a másik megáll? Mi az ami, megtarthat? Mi segít megküzdeni a krízissel, a traumával? Személyes élettörténeten keresztül próbálunk egy közös beszélgetés keretében közelebb kerülni ahhoz, hogy miként tudjuk mozgósítani erőforrásainkat és hogyan tudjuk mindezt átvinni a segítő tevékenységeinkbe.
Calin Márta - mentálhigiénés szakember, pszichodráma vezető
Sterczer Hilda - tanító, hegymászó, mentálhigiénés szakember

2. Műhely: Megküzdési stratégiák a Bibliában
Bibliodráma műhely
A Szentírás történetei tele vannak konfliktusokkal és azok feloldásával. Az Ószövetségben gyakran találkozunk konfliktushelyzetekkel, amelyekben mindig vannak nyertesek és vesztesek is. Az Újszövetség Jézus Krisztust úgy állítja elénk, mint aki a helyzettől függően kínál gyengéd, vagy éppenséggel kemény megoldást egy problémára. A bibliodráma színpadán megjelenítve átélhetünk számunkra ismerős szituációkat, kipróbálhatunk új megoldásokat egy-egy konfliktus megoldására.
Maximum létszám a műhelyben: max. 15 fő
Varga Péter Pius - bibliodráma kiképző, pszichodráma vezető, egyetemi docens

3. Műhely: Szülőség válás után - a szakemberek szerepe a válási folyamatban
Az összes családtag jóllétét és az egyes családtagok közötti kapcsolatokat is jelentős mértékben befolyásolja a szülők kapcsolatbomlása. A szülőség áthangolását az új élethelyzetre számos tényező nehezítheti – együttműködés hiánya a korábbi párkapcsolatban, az egymásba vetett bizalom nagyfokú sérülése, a másik fél szülőségének megkérdőjelezése, stb. Ebben a változásokkal teli életszakaszban a szakemberek szerepe is nagyon hangsúlyossá válhat - hozzájárulhatnak az új egyensúly megtalálásához, kialakításához, de nehezíthetik is a helyzettel való közös megküzdést.
A workshop során közösen gondoljuk át a szülőség újrafogalmazásának folyamatát és saját szerepünket, kompetenciáinkat.
Minimum/maximum létszám a műhelyben: min. 6/max. 25 fő
Pilinszki Attila - egyetemi docens, szociális munkás, szociológus, mediátor

4. Műhely: „Amikor a segítő torkán akad a kliens...”
Az asszertivitás, mint a segítő foglalkozásban megjelenő stressz prevenciója és coping technikáinak háttere
A kliens szorongató, nehéz érzései a segítő számára normál helyzetet jelentenek. A segítő ugyanezen érzései azonban sem a segítőnek, sem a kliensnek nem azok, sőt…
E stresszes helyzetekre a többek által ismert és szeretett dramatikus eszköztárral nézzünk rá: remélhetőleg élvezetes, eleven helyzetek közben világítunk rá a gyakorlat és a stresszelméletek összefüggéseire. A stresszel való megküzdés (coping)  „edzés” is – meg lehet tanulni az ilyen helyzetekben való nagyobb tudatosságú jelenlétet, ami az adott helyzetben való viselkedést, s így annak eredményességét, hatékonyságát is meghatározza. A „stresszes” helyzet ennélfogva lehet izgalmas, inspiráló – ahogyan csak nézőpont kérdése, hogy az ismeretlen, új tapasztalás félelmetes trauma vagy élménydús kaland.
Pálfi Judit – mentálhigiénés szakember, Pronon Alapítvány
Szücs Orsolya – mentálhigiénés szakember, Pronon Alapítvány

5. Műhely: A krízisben lévő  segítő szakember segítése az egyensúly, harmónia, ritmus felé
"A szikla alatti mélypont azzá a talajjá vált, amire újraépítettem az egész életemet."
(J.K.Rowling)
Szakemberként hogyan tudok minél hamarabb megküzdeni a saját krízisemmel? A testi és lelki intenzív ellátás elméleti és gyakorlati ismertetése.
Minimum/maximum létszám a műhelyben: 15-20 fő
Baráth Éva – orvos, mentálhigiénés szakember

6. Műhely: Küzdeni erőnk szerint - együtt
Másfél évet töltöttünk egy angliai közösségben, ahol ez a két mottó határozta meg a mindennapjainkat: "együtt élni - együtt formálódni; Jézussal a középpontban". Egy ilyen közösségben élni közös, erőfeszítést igénylő vállalkozás, de egyben feltöltő és megújító hatású is.
A műhelyen megosztjuk tapasztalatainkat és terveinket egy hasonló hely kialakításáról Magyarországon, keresve azt is, hogyan szolgálhatja egy ilyen hely és közösség a lelkigondozói, mentálhigiénés munkát.
Katona Viktor – református lelkész, lelkigondozó, Soli Deo Gloria Református Diákmozgalom
Katona-Hegedüs Anna – református teológus, Soli Deo Gloria Református Diákmozgalom

7. Műhely: Pszichodinamikus mozgás- és táncterápia (PMT) műhely
A PMT egy non-verbális csoportterápiás módszer, amely során biztonságos térben folyamatos önészlelésben és kapcsolati felfedezésben mozgunk, improvizálunk. Ezzel saját mozdulataink, testünk, érzéseink, az idő és a tér tudatos észlelése indulhat el a célból, hogy újra élhessük, átdolgozhassuk meglévő működési mintáinkat és kipróbálhassunk új utakat; megtapasztalhatóvá válik a test lélekre és a lélek testre gyakorolt hatása. A mozgásos részben történteket egy verbális zárókörben dolgozzuk fel, melynek köszönhetően élményeink integrálódhatnak személyiségünk egészébe is.
A részvételhez nem szükséges semmilyen képzettség, tánctudás vagy egyéb fizikai adottság.
Minimum/maximum létszám a műhelyben: max. 15 fő
Fally Veronika – pszichodinamikus mozgás- és táncterápiás csoportvezetők (képzésben)

8. Műhely: LeMuR (Lelki Multivitamin Recept)
Egyéni megküzdési stratégiáink a hétköznapokban
Lelkünk éppúgy működtet egy immunrendszert, mint a testünk. A nehéz helyzetekkel való megküzdésünkben stratégiákat alkalmazunk, amelyekhez az üzemanyagot erősségeink, pozitív tapasztalataink, a megerősítő visszajelzések, tanult mintáink adják. 
A műhelyben közösen keresgéljük, eddigi életünk során a különféle nehézségek közepette mi segített minket a kihívásokkal való megküzdésben, és mi az, amit még mozgósítani tudnánk, vagy akár elsajátítani. Így a műhely végére – reményeink szerint – mindenki összeállíthatja személyre szabott „lelki multivitamin receptjét”.
Minimum/Maximum létszám a műhelyben: min. 5/max. 15 fő
Asztalos Bernadett – mentálhigiénés szakember, lelkigondozó
Semsey Gábor – mentálhigiénés szakember, pszichodráma vezető

9. Műhely: Nézz szembe az oroszlánnal!
Egy hiteles megküzdési módszer: a Williams életkészségek (WÉK) tréning bemutatása
Mivel a stressz mindennapi életünk szerves része, ezért mindenkinek –  így a segítő foglalkozású szakember számára is – életbevágóan fontos, hogy megtalálja a vele való megküzdés hatékony eszközét.
A műhelymunka célja, hogy a stresszkezelést, a megküzdési módokat különböző nézőpontokból mutassa be. A résztvevők példákon keresztül betekintést kapnak egy olyan hiteles, gyakorlatban alkalmazható komplex stresszkezelési módszerbe (Williams Életkészségek - WÉK), amelynek hatásossága tudományosan igazolt.
Minimum/Maximum létszám a műhelyben: max. 16 fő
Midling Andrea – WÉK- facilitátor, teológus, pedagógus, mentálhigiénés szakember
Csuport László – WÉK- facilitátor, viselkedési közgazdász, coach, HR MBA

10. Műhely: Gyász - Hiedelmektől az életig
Haláleset, lezáratlanul maradt kapcsolatok, megbocsáthatatlannak tűnő események terhe, álmok és remények elvesztése… A műhely alkalmával a Gyászfeldolgozás Módszer®-be kaphatnak bepillantást a résztvevők, amely egy bizonyítottan hatékony veszteségfeldolgozási cselekvésprogram. Interaktív előadás, kiscsoportos munka, plenáris megosztás munkaformákat fogunk használni.
Minimum/Maximum létszám a műhelyben: max. 25 fő
Lugosi Anna- mentálhigiénés szakember, Gyászfeldolgozás Módszer® Specialista
Molnár László Simon- mentálhigiénés szakember, személyközpontú tanácsadó, Gyászfeldolgozás Módszer® Specialista